רוצים שנגיע להעביר אצלכם/ן בית מדרש חברתי?

מרכז ההדרכה של "ממזרח שמש-כל ישראל חברים" מהווה מקום מפגש פיזי, רגשי ורוחני בין זהויות שונות במרחב הישראלי והיהודי. במפגש נעסוק בבירור זהות, במנהיגות עצמית וחברתית, בהרכב החברה הישראלית, ועוד; כל זאת באמצעות פגישה חווייתית, אישית וקבוצתית, עם מקורות יהודיים וישראליים מתקופות שונות וברוח חכמי יהדות ארצות האסלאם.

אנו מאמינות/ים כי באמצעות שינוי התודעה הישראלית הרחבה, ע"י הפרטים והמגוון האנושי המרכיב את החברה, ניתן לעשות שינוי חברתי ולהפוך את המקום בו אנו חיות/ים למקום שמכיל זהויות שונות ומעניק לכולן מקום שווה.

מרכז ההדרכה מספק סדנאות, סמינרים, ימי עיון, קורסים, הרצאות וסיורים- לקהלים שונים ומגוונים: סטודנטיות/ים, א/נשי חינוך, הורים, ש"שינים, מכינות קדם צבאיות, מכינות בוגרות/ים, מדריכים/ות בתנועות הנוער השונות, רבני קהילות, תלמידי/ות תיכון וחט"ב, עובדים/ות סוציאליים/ות, עובדות/ים עם א/נשים בעלי/ות צרכים מיוחדים, משרתי/ות כוחות הבטחון, בני/ות שירות לאומי ועוד.

הסדנאות מותאמות לקהל היעד, ונבנות לפי צרכי המקום ומאפייניו.

אנו פועלות/ים בכל רחבי הארץ- ישנה אפשרות שנגיע אליכם/ן, או שתגיעו להתארח אצלנו (בתי המדרש שלנו ממוקמים בירושלים ובחולון).

צרו קשר- עוד היום, עם סיגל אברהם, מנהלת מרכז ההדרכה, במייל sigal@mizrach.org.il  או בטלפון 058-6518290.

תדרשי: בית מדרש למנהיגות נשים

ממזרח שמש > תוכניות > תדרשי: בית מדרש למנהיגות נשים

תכנית תדרשי – בית המדרש של ממזרח שמש לנשים

תדרשי היא תכנית בית מדרש של ממזרח שמש לנשים המכוונת לעשייה תורנית וחברתית.|
בתכנית תהליכי למידה קבוצתית, העוסקים במפגש שבין עולמות הזהות והידע המסורתיים, המזרחיים והנשיים. התכנית מבקשת לקדם את מקומן של נשים במרחב היהודי, מתוך אמונה כי בכוחם של ערכי המסורת ברוח יהדות ספרד והמזרח לחולל שינוי שיחזק את המרחב הביתי והקהילתי – לתקן מבלי לפרק.

עקרונות התכנית
לימוד בית מדרשי:
בבית המדרש מתקיים דיאלוג פורה ופתוח בין המשתתפות על המקורות היהודיים.
לימוד רב דורי: בבית המדרש לומדות המשתתפות על ההון התורני והתרבותי שמקורו במעגל המשפחתי הקרוב והרחב.
מסע אישי: בית המדרש הוא מרחב בטוח להתבוננות פנימית.
סוכנות שינוי: חיזוק המשתתפות, כפרטים וכקבוצה, כפעילות קהילתיות וחברתיות במעגלים קרובים ורחבים.
מודלים לחיקוי: נשים לאורך הדורות שפעלו במסגרת הקהילה; תלמידות חכמות, אימהות, סבתות, וכדומה. באופן ייחודי קבוצת הלימוד 'תדרשי' נותנת מקום מרכזי ומיוחד לזיכרונות הבין-דוריים של משתתפות הקבוצה, ולמקורות ומסורות נשיות שקולן אינו נכתב בספרים. מקור השראה מרכזי ללימוד ולחיבור היא התורה שבעל פה העוברת מאם לבתה, והנמצאת בסכנת אובדן.

בניית רשת חברתית תומכת למשתתפות משתתפות הקבוצה תומכות זו בזו ומחזקות האחת את פעילותה של השנייה.

לתקן מבלי לפרק: הצעת חלופה רעיונית המזהה במסורת נכס משמעותי לחיזוק מקומן של נשים במרחב הפרטי והציבורי. תכנית 'תדרשי' מבקשת להציע רעיון ייחודי לפיו תיקון החברה יכול להיעשות דווקא מתוך חיבור לשורשים ולמסורת ולא באמצעות עקירתם.

ללמוד על מנת ללמד: החל משנת תשע"ז משתתפות התוכנית שמות לעצמן למטרה להפיץ את דברי התורה הנלמדים בתוכנית תדרשי, ולפתוח קבוצות למידה מקוצרות בקהילותיהן ברחבי הארץ.

תדרשי היא תכנית חד שנתית. בכל מחזור נבחרות כ-15 נשים המתאספות יחדיו ללימוד שבועי. בשנת פעילות אחת מתקיימים  25 מפגשי לימוד בני 3 שעות כ"א. המפגשים כוללים לימוד בית מדרשי המלווה במעשה המבטא את רוחו.

מטרות התכנית

לבנות מאגר מידע ומקורות לימוד תורניים והלכתיים, על פי עקרונות מסורת הפסיקה הספרדית, בסוגיות מרכזיות המפגישות בין מסורת, נשיות, ומזרחיות.

ליצור מרחב לדיון משמעותי בסוגיות חברתיות הנוגעות לשאלות של מזרחיות, מסורת ונשיות.

לנסח יחד שיח מחודש המבוסס על מסורת יהדות המזרח, ולכלול בתוכו גם תובנות קבוצתיות בהקשר של נשיות, שיח √ שיהווה אלטרנטיבה לשיח הפופוליסטי שבמרחב הציבורי.

להעניק כלים ומרחב לפיתוח מיזמים השואבים השראתם מרוח התכנית ועקרונותיה.

ליצור  רשת חברתית תומכת העומדת לרשות המשתתפות, ומאפשרת קידום רעיונות התכנית על תוצריה השונים.

ראש התכנית היא דנה אלאלוף. ניתן ליצור קשר במייל: dana@mizrach.org.il