רוצים שנגיע להעביר אצלכם/ן בית מדרש חברתי?

מרכז ההדרכה של "ממזרח שמש-כל ישראל חברים" מהווה מקום מפגש פיזי, רגשי ורוחני בין זהויות שונות במרחב הישראלי והיהודי. במפגש נעסוק בבירור זהות, במנהיגות עצמית וחברתית, בהרכב החברה הישראלית, ועוד; כל זאת באמצעות פגישה חווייתית, אישית וקבוצתית, עם מקורות יהודיים וישראליים מתקופות שונות וברוח חכמי יהדות ארצות האסלאם.

אנו מאמינות/ים כי באמצעות שינוי התודעה הישראלית הרחבה, ע"י הפרטים והמגוון האנושי המרכיב את החברה, ניתן לעשות שינוי חברתי ולהפוך את המקום בו אנו חיות/ים למקום שמכיל זהויות שונות ומעניק לכולן מקום שווה.

מרכז ההדרכה מספק סדנאות, סמינרים, ימי עיון, קורסים, הרצאות וסיורים- לקהלים שונים ומגוונים: סטודנטיות/ים, א/נשי חינוך, הורים, ש"שינים, מכינות קדם צבאיות, מכינות בוגרות/ים, מדריכים/ות בתנועות הנוער השונות, רבני קהילות, תלמידי/ות תיכון וחט"ב, עובדים/ות סוציאליים/ות, עובדות/ים עם א/נשים בעלי/ות צרכים מיוחדים, משרתי/ות כוחות הבטחון, בני/ות שירות לאומי ועוד.

הסדנאות מותאמות לקהל היעד, ונבנות לפי צרכי המקום ומאפייניו.

אנו פועלות/ים בכל רחבי הארץ- ישנה אפשרות שנגיע אליכם/ן, או שתגיעו להתארח אצלנו (בתי המדרש שלנו ממוקמים בירושלים ובחולון).

צרו קשר- עוד היום, עם סיגל אברהם, מנהלת מרכז ההדרכה, במייל sigal@mizrach.org.il  או בטלפון 058-6518290.

פסח / אביב 2011

ממזרח שמש > ארכיון ניוזלייטר  > פסח / אביב 2011

מה בין רבנים וכפר לגמילה מסמים?

שמעון הגיע לפגישה ברטורנו מלווה בבנו, קצין צעיר במדים. אשתו של שמעון לא הצטרפה לפגישה, היא כבר לא האמינה בכלום. אמונתה ביכולת של בעלה להיפתר מבעיית השתייה שלו טבעה מזמן באותו אלכוהול.

"אני כאן בגלל אשתי" הצהיר שמעון מייד, "היא איימה עלי בגט והפעם זה נראה די רציני כי היא גם הציגה לי זימון מבית הדין הרבני". הרב אקשטיין הופתע ממהלכה הנועז של אישה זו.שמעון, המשמש שנים כמורה לתנ"ך ובעל סמיכה לרבנות, אדם חביב ובר אוריין החל לפזר דברי תורה, משלים וסיפורים…

המשך …

יהדות חברתית מתחנה מרכזית בניו יורק

השעה כמעט חצות בתחנת PENN STATION במנהטן, ניו יורק.

התחנה הומה אדם, אלו הממהרים אל הרכבת ואלו שכרגע ירדו ממנה. בתי קפה, נגן רחוב ששר משירי בוב מארלי ומגבעתו מלאה בדולרים ובניהם גם כאלו אשר במבט נוסף ניתן להבחין שהם אינם בדרכם לשום מקום, הם גרים בתחנה.

כאלו שמסיבות שונות, אחת מהן היא המשבר הכלכלי ובעקבותיו גל הפיטורים שעבר על ארצות הברית, איבדו את ביתם ובחרו בתחנה הומת אדם זו כמעין פינה חמה ומפלט מהקור הניורקי של חודש ינואר.

המשך …

מכור נקי

בחורף של שנת 2005 יצאתי לצלם בכפר הגמילה מסמים "זוהרים". על מנת להתקרב למטופלים הגעתי לכפר והשתתפתי בסדר היום כמו כל אחד מהדיירים. במהלך שהותי עסקתי בצילום ויצירת שיח עם מטופלים שהסכימו לשתף אותי בנסיבות חייהם בכנות ופתיחות יוצאות דופן. המטופלים ב"זוהרים" עוברים טיפול נפשי ופיזי אינטנסיבי במשך שנה, בו הם לומדים להסתגל מחדש לחברה.

כעבור שנה יצאתי לצלם את אלו שהיו מכורים לסמים ושבו לחברה כאזרחים פעילים. זה סיפורם של ה"מכורים הנקיים".

המשך …

ערכים חברתיים במנהגי קהילות ישראל

יהודי צפון אפריקה נוהגים לסובב את קערת הפסח מעל ראשי המסובים בזמן אמירת 'הא לחמא עניא'. למנהג זה אין מקור הלכתי. אין הוא מופיע ב'שולחן ערוך' או ברמב"ם, ובכל זאת מקפידים יוצאי צפון אפריקה על קיומו ומעניקים לו מעמד משמעותי בליל הסדר. כל מי שהיה שותף לחוויה של הרכנת הראש מתחת לקערת הסדר יודע שמנהג זה משאיר את רישומו לאורך ימים ושנים אולי יותר מאמירת ההגדה או אכילת המצה…

המשך …

משה רבנו-מנהיג הפועלים הראשון

סיומה של שביתת הרופאים לא נראה באופק, שביתת העובדות הסוציאליות, הפרקליטים והאחיות הסתיימה לא מזמן ובשבועות הקרובים צפויה לעלות בכנסת לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק ממשלתית המבקשת לכבול את מהגרי העבודה בענף הסיעוד למעסיקיהם ולאזור גיאוגרפי ספציפי.

ברוח ימינו אנו, חג הפסח והיציאה מעבדות לחירות, מעניין לבחון את דמותו של משה רבנו- מנהיג הפועלים הראשון ולשאול את עצמנו: "עבדים היינו", בלשון עבר- האמנם? …

המשך …